S problémami v oblasti driekovej chrbtice sa v praxi fyzioterapeuta stretávame veľmi často. Chrbtica samotná má v našom tele mnoho funkcií. Jednou z najhlavnejších je opora pre vzpriamené držanie tela, ochrana miechy a nervov a tiež tvorí hlavnú časť osového podporno- pohybového aparátu. Najviac zaťažovanou časťou chrbtice je práve drieková chrbtica, ktorá je z pohľadu statiky najviac zaťažovaná. Bolestivosť v tejto oblasti je závislá aj od stavu medzistavcových platničiek. Bolestivosť môžeme pociťovať v hĺbke nad „krížami“, bolesť môže byť prítomná v celej dĺžke driekovej chrbtice, prechádzať môže do hrudnej chrbtice ale aj dolných končatín.
Pre odstránenie bolesti je potrebné vrátiť sa k príčine, ktorá bolesti spôsobuje. Náš životný štýl a spôsob, akým sa hýbeme, zohráva významnú rolu. Nedostatok pohybovej aktivity a nepriaznivá životospráva vedú k bolestiam a problémom v oblasti driekovej chrbtice. Dlhodobé státie v miernom predklone, či dlhodobý zhrbený sed spôsobuje stláčanie prednej časti medzistavcovej platničky. Tlak na puzdro a väzy sa zväčšuje a oslabuje tieto štruktúry. V prvom kroku je potrebné zamerať sa na správne držanie tela.
Pri správnom držaní tela:
V prípade bolestí driekovej chrbtice je dôležité zamerať sa najmä na postavenie panvy. Panva nesmie byť v anteverzii – to znamená, že nesmie byť preklopená smerom dopredu. Panva by mala byť v neutrálnom postavení, ktoré dosiahneme veľmi miernym podsadením. Drieková chrbtica nesmie byť príliš prehnutá. Keď sa oprieme o stenu chrbtica by mala byť napriamená tak, aby medzera medzi stenou a chrbticou bola najviac 2,5-3 cm. Dôležité tiež je, aby boli brušné svaly v miernom napätí. Brušná stena by nemala byť vyklenutá.
Ak máme zvládnuté správne držanie tela, môžeme sa dostať k cvičeniu. Cvičenie je pre boľavú driekovú chrbticu nesmierne dôležité, musí však prebiehať technicky správne. Nesprávnym cvičením si môžeme uškodiť a to najmä v prípade „vysunutej“ platničky. Pri problémoch v oblasti driekovej chrbtice je nutné posilniť najmä brušné svalstvo, panvové dno, hlboký stabilizačný systém. Taktiež je nutné natiahnuť ohýbač bedrového kĺbu a chrbtové svalstvo driekovej chrbtice. V začiatkoch odporúčame cvičiť pod odborným dohľadom. Ak zmeny na chrbtici dosiahli štrukturálny charakter a bola diagnostikovaná tzv. „vysunutá“ platnička je nutné pravidelne navštevovať rehabilitačné zariadenie, kde fyzioterapeut po kompletnom vyšetrení stanoví postup rehabilitácie. Každé telo je rozdielne a aj Vaša diagnóza môže mať rôzne príčiny. Keď zvládnete techniku správneho cvičenia, doplnkové cvičenia nájdete aj v klube SpinalVital. Odporúčame cvičenie „6 cvikov pre zdravú chrbticu“, „Posilni s nami svoj hlboký stabilizačný systém“. K dispozícii je aj cvičebná zostava „odľahči svoje preťažené kríže – 7 cvikov pre uvoľnenie driekovej chrbtice“. Pozor, táto zostava obsahuje aj cviky s rotáciou chrbtice, ktoré nie sú vhodné pri „vysunutej“ platničke. Cvičenie je potrebné konzultovať s lekárom alebo fyzioterapeutom. Rotačné cvičenia pre vašu chrbticu nie sú vhodné.
Zdroje:
GUTH, Anton a kol., 2006. Výchovná rehabilitácia alebo Ako učiť školu chrbtice. Bratislava: Liečreh Gúth. ISBN 80-88932-19-X.
HRČKA, Jozef, 2015. Držanie tela a jeho ovplyvnenie. Trnava : Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave. ISBN: 978-80-8105-674-1.