Bolesť chrbtice: Ako jej predísť pri sedavom zamestnaní?

Sedavé zamestnanie a bolesť chrbtice úzko spolu súvisia. Najmä, keď sedíte v nesprávnej polohe. Prinášame vám rady, ako sa vyhnúť problémom s chrbticou pri sedavej práci.

80 percent populácie niekedy v živote zažije bolesť chrbtice. V mnohých prípadoch sú problémy s chrbticou spôsobené nedostatočným pohybom a dlhým sedením v nesprávnej polohe. Bolesť chrbtice spôsobená sedavou prácou je bežná. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako týmto problémom predchádzať správnym sedením.

Tipy, ako nezažiť bolesť chrbtice pri sedavom zamestnaní

Dôležitá je dobrá kancelárska stolička. Základom je oblúk v krížovej oblasti. Podstatné je, aby sa dala nastaviť výška sedadla a tiež operadlo chrbta.

Sadajte si vždy dozadu do svojho kancelárskeho kresla. Tak budú mať vaše kríže správnu oporu. Ergonomické stoličky poskytujú nastaviteľnosť hĺbky operadla.

Aby ste uvoľnili krk, uistite sa, že obrazovka počítača je o niečo vyššie ako pracovná plocha, aby ste nemuseli pozerať dole.

Veľmi dlhé sedenie je škodlivé. Keď musíte v sedavej polohe pracovať niekoľko hodín, robte si pravidelné prestávky a prejdite sa. Prípadne striedajte sedenie s prácou v stoji, ak vám to vaše pracovisko umožňuje. Bolesť chrbtice častokrát začína pretože dolná časť je v ohnutej polohe príliš dlhý čas, je namáhaná a jej poloha sa nemení dostatočne často.

Skúste si zadovážiť pracovný stôl na prácu postojačky. Chce to vôľu, chce to trpezlivosť, chce to vystúpiť zo svojej zóny komfortu, no verte – výsledok sa dostaví a bolesť chrbtice postupne odíde do zabudnutia.

Snažte sa posilniť chrbtové a brušné svaly, ktoré okolo chrbtice vytvárajú prírodný korzet a spevňujú jú. Chránia chrbticu pred preťažením a zaisťujú tiež, že je chrbát menej namáhaný. Pre ľudí so sedavým zamestnaním sa určite oplatí posilňovanie – najmä chrbtových a brušných svalov.

Krútivé a ohýbacie pohyby spôsobujú zaťaženie chrbtice. Najmä ak sa často opakujú. Preto sa týmto pohybom snažte vyhnúť. Ak chcete niečo vziať alebo zdvihnúť, čo je od vás trochu vzdialené, vstaňte a prejdite sa po to. Ak chcete niečo zdvihnúť zo zeme, podíďte k predmetu nohami čo najbližšie a zohnite sa v kolenách. Ochránite tak svoj chrbát pred prílišným zaťažením.