SM Systém a „vysunutá“ platnička

Dobrý deň,
pred mesiacom mi na magnetickej rezonancii zistili nález na chrbtici. Mám chodiť od apríla na rehabilitácie (7x SM systém) a potom v júli na kontrolu k ortopédovi.
Pozerám videá, ako cvičiť s SM systémom, a od 15.3 beriem 3x za deň doplnok Spinal Vital.

Otázka od čitateľa

Čo je to SM systém?

Metóda SM systém predstavuje špirálnu stabilizáciu chrbtice. Cvičenie má zmysel v prípade porúch krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice. Je vhodné ho cvičiť aj pri výhreze jadra platničky, pri vyklenutí, „vysúvaní, vydúvaní“ medzistavcovej platničky. Cvičí sa tiež pri skoliózach, či poruchách veľkých kĺbov. Cvičenie SM systému stabilizuje a mobilizuje chrbticu. Optimalizuje riadenie pohybu, má koordinačný, posilňovací a naťahovací účinok na svalstvo pohybového aparátu. Pri cvičení ide najmä o prepojenie centrálneho nervového systému s pohybovým aparátom.

Ako funguje SM systém?

Cvičenie vychádza z dvoch reťazcov:

  1. špirálový svalový reťazec, ktorý predstavuje trakčnú silu smerom hore, stabilizuje pohyb a odďaľuje stavce od seba. Týmto spôsobom sú odľahčované medzistavcové platničky. Platnička sa tak môže lepšie vyživovať a regenerovať. Svalové špirály chrbtici dodávajú dostatočnú pohyblivosť.
  2. vertikálny svalový reťazec, ktorý pôsobí v čase relaxácie. Pri cvičení vytvára silu smerom dole, kedy sa stavce približujú k sebe.

Vplyvom dlhodobého cvičenia sa stavce uvoľňujú a dochádza k spevneniu chrbtového, brušného svalstva a napokon celého svalového korzetu. Pre vyriešenie problémov a porúch v oblasti driekovej chrbtice najmä v zmysle vyklenutia, či výhrezu platničky, je nutné posilniť svalový korzet chrbtice. Do svalového korzetu neodmysliteľne patrí aj brušné svalstvo, ktoré častokrát býva kameňom úrazu problémov s chrbticou.

Veľmi dôležité je venovať sa pohybovým stereotypom a zvykom, ktoré sú zafixované. Nutné je zistiť, ktoré pohyby sú vykonávané nesprávne a napraviť ich stereotyp. S týmto Vám pomôže kvalitný fyzioterapeut. Je dôležité cvičiť pod jeho dozorom. SM systém odporúčame cvičiť taktiež pod kontrolou odborníka v danej oblasti. Nie je potrebné fixovať sa iba na jednu formu pohybu či cvičenia. Na rehabilitácii Vám s určitosťou ponúknu rôzne formy cvičenia, uvoľňovacích techník, balneoterapie, či elektroterapie podľa vašej diagnózy. Pri komplikovaných stavoch s chrbticou je dôležitá komplexná terapia ordinovaná a prevádzaná odborníkmi.

Problémy s chrbticou vznikajú dlhodobo a sú odrazom životného štýlu jedinca. Sedavé zamestnanie, dlhodobá statická záťaž, či nesprávne stereotypy pohybov nás môžu priviesť na operačný stôl. Nezabúdajme na to, že množstvo porúch dokážeme napraviť správnym a koordinovaným cvičením. Cvičenie však musí byť dlhodobé, nemožno očakávať, že pár týždňov cvičenia postačí na nápravu chýb, ku ktorým sme prispievali niekoľko rokov.

Zdroje:

Smíšek, R., Smíšková, K., 2013. Spirální stabilizace páteře: léčba a prevence zad. ISBN 978-80-87568-42-2.

Smíšek, R., Smíšková, K., 2016. Léčba výhřezu meziobratlového disku bez operace. ISBN 978-80-87568-65-1.